Otchet za t rgoviya s paleti

Ние управляваме магазин, в който се записва оборот чрез касови апарати. Много често клиентите искат да плащат за закупените стоки в чуждестранна валута, винаги в евро. Допълнително ли е записът за финансовата сума в друга валута?

Във връзка с чл. 111 ал. 3а, т. 1 от ЗДДС, водене на регистри с касови апарати, данъкоплатците по ДДС са задължени да отпечатат фискална разписка или фактура от всички продажби, както и да управляват отпечатания документ на клиента.

В § 10, ал. 1, т. 14 от Наредбата относно техническите условия, също както в § 8, ал. 1, т. 14 от Наредбата за касовите апарати, която съдържа информация, която трябва да влезе във фискалната сметка, трябва задължително да означава валутата, в която се записва продажбата, поне за цялата брутна сума на продажбите.

Основните критерии и технически условия, които трябва да бъдат изпълнени от касовите апарати, обаче са записани в раздел 2 от регламента относно техническите условия.

Така в случая на § 14, ал. 1 от тази права програма за продажба в магазина трябва да има, между другото функция: дава възможност на данъкоплатеца да промени името на валутата, в която се записва продажбата, или неговото съкращение, и допълнително да програмира дадена промяна предварително чрез въвеждане на момента и времето на промяната; спестяване на момента и времето за започване на водене на отчетност на продажбите в различна валута във фискална мисъл и допълнително преобразуване на сумата от брутните продажби в други валути, резултатът от конвертирането заедно с валутния курс и плащане трябва да бъде включен във фискалната разписка след фискалното лого с посочване на валутите ; преобразуването трябва да се извърши с точност не по-малко от шест знака след десетичната запетая и резултатът от преобразуването трябва да се закръгли до втория знак след десетичната запетая.

В допълнение към съкращението на имената на чуждестранните валути се използват знаците, използвани от Националната банка на Полша.

Така, ако данъкоплатецът ще продава артикули на потребители, които плащат стойност в чуждестранна валута, тогава по принцип трябва да има касов апарат, оборудван с функция, която ще даде обмен на валутен курс.

От положението на постоянните изпълнения в случай, че може да се заключи, че ставката за закупени артикули се третира като живееща в евро, веднага щом стойността на сделката се формулира в злоти. Регулациите, които казват, че ДДС не регулират въпроса какъв валутен курс трябва да предприемем, за да конвертираме размера на злотата в евро.